Cимптоми, які свідчать про порушення зору і які не можна ігнорувати

Cимптоми, які свідчать про порушення зору і які не можна ігнорувати

12 жовтня відзначають Всесвітній день зору. Біль, двоїння в очах, почервоніння, зорова перевтома – це симптоми, з якими люди зустрічаються щодня. Насправді вони можуть свідчити про розвиток певних хвороб, які потребують негайного звернення до офтальмолога.
Про що можуть сигналізувати очний біль, затуманення, двоїння в очах, зорова перевтома і чому не варто ігнорувати ці симптоми, розповіла Надія ПЕТРОВСЬКА, начальник офтальмологічного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні.
Затуманення зору
Затуманення зору (або поява поволоки перед очима) може свідчити про розвиток глаукоми, катаракти, кон’юнктивіту, відшарування сітківки ока, перевтому. Найчастіше люди вважають появу цього симптому ознакою зорової перевтоми, оскільки більшість щодня по 6-8 годин працює за комп’ютером. Хтось купує протизапальні краплі, хтось починає робити вправи для очей. І лише одиниці звертаються до офтальмолога та починають лікування. Інколи самолікування призводить до неприємних наслідків. Наприклад, у разі несвоєчасного лікування або внаслідок самолікування кон’юнктивіту розвивається кератокон’юнктивіт – кон’юнктивіт у поєднанні з кератитом (запаленням рогівки ока). Кератит, у свою чергу, може посприяти розвитку глаукоми, склериту (запалення склери), іридоцикліту (запалення райдужної оболонки і циліарного тіла).
Двоїння в очах
Двоїння в очах (або диплопія) – це стан, за якого людина бачить об’єкти та предмети подвоєними й розмитими. Розрізняють два види диплопії: бінокулярна (з одним заплющеним оком двоїння зникає, людина бачить об’єкти та предмети чітко), монукулярна (з одним заплющеним оком двоїння зберігається). Бінокулярна диплопія може розвиватися на тлі пошкодження зорових нервів, косоокості, паралічу черепних нервів внаслідок діабету або високого кров’яного тиску тощо. Монокулярна – на тлі астигматизму, катаракти, синдрому сухого ока. Двоїння в очах ніколи не виникає просто так, не зникає самостійно, оскільки є не причиною, а симптомом хвороби.
Очний біль
Біль в очах різної інтенсивності та локалізації може виникати в разі: зорової перевтоми, катаракти, глаукоми, синдрому червоного або сухого ока,
потрапляння в око стороннього тіла, пошкодження рогівки, неправильного носіння лінз, блефариту, хімічного опіку ока, халязіону. І це далеко не весь перелік. Біль – це сигнал SOS, який вимагає негайного візиту до лікаря!
Мушки перед очима
Мушки – це крапки, нитки, плями, павутинки, які плавають перед очима і присутні щодня або з’являються час від часу. Найчастіше їхня поява пов’язана з помутнінням або відшаруванням склоподібного тіла. Це прозорий желеподібний гель, який заповнює порожнину очних яблук між кришталиком і сітківкою. Серед інших причин їхнього виникнення – прогресуюча короткозорість; хронічне запалення, крововилив або пухлина в оці; травмування або відшарування сітківки (мушки з’являються різко і супроводжуються появою «блискавок», «спалахів», поволоки); потрапляння в око чужорідних тіл; зорове перенапруження. На тлі помутніння або відшарування склоподібного тіла може розвиватися дистрофія сітківки (зниження щільності та порушення анатомічного співвідношення між шарами сітківки), відшарування сітківки, короткозорість. Тому ігнорувати мушки не можна!
Світлочутливість, світлобоязнь
Світлочутливість (або фотофобія) – це стан, за якого людині боляче і неприємно дивитися на природне або штучне світло. Щойно воно потрапляє на кришталик, виникає печіння, різь, сльозотеча, спазм повік, через що людина мружиться, заплющує очі. Чому це відбувається? Серед офтальмологічних причин: стирання рогівки; відшарування сітківки; запалення судинної оболонки ока; запалення або пошкодження рогівки; хвороби кон’юнктиви, зокрема бактеріальний кон’юнктивіт. Інколи світлочутливість виникає на тлі подразнення, спричиненого контактними лінзами, після багатогодинного читання, використання очних крапель. У рідкісних випадках світлочутливість є варіантом норми, але про це вам має сказати лікар під час огляду, виключивши розвиток офтальмологічних захворювань.
Почервоніння очей (синдром червоного ока)
Синдром червоного ока – це розширення та наповнення кров’ю судин, які розташовані в білках, тобто склерах. Виникає такий стан через використання протермінованої косметики, хронічне недосипання, розвиток ячменю або кон’юнктивіту. Також червоніють білки в разі потрапляння в око стороннього тіла, запалення судинної оболонки ока, виразки рогівки тощо. Якщо почервоніння пов’язане з недосипанням і зоровою перевтомою, після якісного відпочинку склери білків побіліють. Якщо з розвитком ячменю або кон’юнктивіту, за два-три дні з’являться додаткові симптоми – печіння, біль під час кліпання, сльозотеча. Але в будь-якому разі необхідно звернутися до лікаря.
Зорова перевтома
Очі перевтомлююся, коли війкові м’язи довго працюють на короткій відстані. Коротка відстань – це відстань між очима та екраном комп’ютера, телефона або планшета, між очима та книжкою, вишивкою, шиттям. У кращому разі вона становить 50-60 см (рекомендована норма), у гіршому – 20-30 см. Але за кількагодинної роботи без відпочинку навіть за умови дотримання рекомендованої норми м’язи втомлюються. Тому виникають біль, печіння, сухість, відчуття стороннього тіла чи піску в очах. Розслаблюються війкові м’язи і загалом не перенапружуються, коли ми дивимося вдалечінь – на відстань 6 метрів або більше. Зорова перевтома – це відчуття, знайоме багатьом людям у світі. Однак вона може сигналізувати і про розвиток певних хвороб, синдромів чи станів, зокрема синдрому сухого ока, катаракти, короткозорості, короткозорості на одному оці та далекозорості на іншому, спазму акомодації.
Якщо у вас з’явилися ті чи інші неприємні відчуття, симптоми, не варто зволікати з візитом до лікаря-офтальмолога. Адже хвороби краще уникнути на початковому етапі, ніж потім лікувати або мати незворотні наслідки
050 103 02 35 – тел. офтальмологічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня»
* Дана інформація не являється рекламою. Публікується, згідно статті 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»