«Вчасне обстеження може врятувати від раку грудей», – Ілля ТАЩУК

«Вчасне обстеження може врятувати від раку грудей», – Ілля ТАЩУК

Про профілактику, діагностику та лікування раку молочної залози розповідає Ілля ТАЩУК, лікар-онкохірург, медичний директор з хірургічної роботи ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».
Про те, хто такі лікарі-мамологи
– Лікарі-мамологи займаються практично всім спектром захворювань молочної залози у жінок і грудної залози у чоловіків. Ми діагностуємо та лікуємо доброякісні та злоякісні захворювання. Якщо говорити про чоловіків, то злоякісних новоутворень грудних залоз серед них не так багато – ми виявляємо 3-5 випадків на рік.
Про те, як часто потрібно обстежувати молочні залози
– Будь-коли, незалежно від віку, потрібно звернутися до лікаря, якщо з’явилися ущільнення, біль у молочних залозах, якого раніше не було, набряк, підвищена температура тіла, почервоніння.
Із 22-25 років потрібно здійснювати планові візити до мамолога. В ідеалі це має бути на 5-10 день циклу. Відбувається планове УЗД та огляд мамолога. Раз на рік такого скринінгу буде цілком достатньо.
Після 40 років. Якщо у пацієнтки були оперативні втручання на молочній залозі або є спадковий анамнез (онкозахворювання грудей у близьких родичів), ми рекомендуємо один раз на рік розпочинати робити двобічну мамографію. Якщо у пацієнтки немає вище зазначених моментів, мамографію потрібно розпочинати робити після 45 років (раз на два роки)/
Звичайне УЗД (раз на рік) та мамографія (раз на два роки) з оглядом мамолога можуть врятувати життя.
Про самообстеження
– Самоогляд надзвичайно важливий, особливо в нашій країні, де немає державної програми скринінгу. По суті, цей момент покладено на плечі самої пацієнтки. Тому ми рекомендуємо раз на місяць здійснювати самообстеження. Для цього жінці потрібно перед дзеркалом опустити руки – подивитися на свої груди. Потім підняти руки – так само уважно оглянути молочні залози. Зверніть увагу, чи не з’явилися ділянки, яких не було раніше, підтяжок, уважно огляньте сосок. Пропальпуйте свої груди. Окрім молочних залоз, потрібно також звертати увагу на ділянки під пахвами: чи немає збільшення лімфовузлів. Якщо жінку щось насторожує, варто звернутися до мамолога.
Про те, чи можна вилікувати рак грудей
– Перше, про що нас запитують пацієнти, які зіткнулися з невтішним діагнозом: «Я буду жити? Чи можна з цим впоратися?». Зіткнувшись із хворобою, ця пацієнтка не бачить жінок, які вже пролікувалися та живуть повноцінним життям. Тому скажу однозначно: так, рак молочних залоз можна вилікувати. Однак є декілька моментів. Методи та агресивність лікування дуже залежать, у першу чергу, від стадії захворювання, розміру пухлини, наявності чи відсутності метастазів та так званої імуногістохімії (показників агресивності пухлини). Коли вперше ставимо діагноз, обов’язково робимо комп’ютерну томографію, щоб зрозуміти, що відбувається з рештою тканин та органів. Зазвичай у нас із пацієнтами розвиваються довірливо-дружні стосунки, і ми намагаємося, щоб пацієнти почули наші рекомендації. Отож, велике значення має, наскільки правильно (тобто відповідно до протоколів) ми заплануємо лікування та наскільки нас чує пацієнт та дотримується наших рекомендацій.
Про фактори ризику
– На першому місці – спадковість. Є специфічне тестування на спадкову схильність. Такого тестування потребують молоді пацієнтки, у яких діагностуємо рак молочних залоз в агресивних формах. Таке тестування дуже важливе для визначення хірургічної та лікувальної тактики. При позитивних показниках тестування вважається, що ризик захворіти на рак молочної залози протягом життя сягає 80 відсотків.
Далі вже йдуть інші фактори ризику: стрес, харчування, шкідливі звички, надлишкова вага, відсутність вагітності, відсутність лактації тощо. І знову ж таки це не значить, що якщо жінка не народжувала або не годувала грудьми, то вона приречена на хворобу. Ми діагностували рак і в багатодітних жінок. Отож, це фактори ризику, але не пряма дорога до діагнозу.
Про можливості лікування в Чернівецькій обласній клінічній лікарні
– Уже майже два роки я працюю в «Чернівецькій обласній клінічній лікарні». Вважаю, що майбутнє саме за такими багатопрофільними лікувальними закладами. Командою онкологів ми розширили спектр надання медичної допомоги в роботі закладу. Нині тут здійснюється понад 200 операцій на молочній залозі, зокрема при онкологічних діагнозах, оперативні втручання при онкогінекологічних процесах, проводиться хіміотерапія, імунотерапія, таргетна терапія. Зауважу, що у 2023-2024 роках обласна лікарня стала самостійним набувачем хіміопрепаратів, які закуповує Міністерство охорони здоров’я. Тобто для пацієнтів вони безкоштовні. Ми отримали великий гуманітарний вантаж від ВООЗ, який стосується гормонотерапії раку молочної залози (це препарати, які людина має приймати впродовж кількох років після лікування).
Про естетичну хірургію молочних залоз
– Наш пріоритет – правильний онкологічний підхід, який може бути комбінований із естетичним результатом. Видалення молочних залоз ми здійснюємо лише у 10-15% випадків, коли застосування органозберігаючої хірургії є неможливим. Одночасно із видаленням може здійснюватися одномоментна реконструкція молочної залози. Також вона може бути відтермінована. Буває, що жінка звертається до нас через рік після видалення молочної залози, і ми робимо реконструкцію. Нині активно застосовуємо методи одномоментної реконструкції власними тканинами пацієнта. Таким чином немає додаткових витрат на імпланти та естетичний результат є доволі коректний.
Звертайтесь за консультацією та медичною допомогою в ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня” хірургічний підрозділ тел. 050 103 03 47
*Дана інформація не являється рекламою. Публікується, згідно статті 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров‘я».