Про ендокринну хворобу, яка майстерно маскується під сечокам’яну та жовчокам’яну

Про ендокринну хворобу, яка майстерно маскується під сечокам’яну та жовчокам’яну

Чи завжди причиною утворення каменів у нирках або жовчному міхурі є безпосередньо захворювання саме цих органів? Іноді буває, що лікування сечокам’яної чи жовчокам’яної хвороби не дає тривалого і бажаного результату. А все тому, що іноді причина хвороби криється зовсім в іншому органі.

Про хворобу, яка майстерно маскується, розповідаємо з клінічного випадку.

43-річна пацієнтка хворіла тривалий час. Скаржилася на наявність ознак остеопорозу (хвороба, при якому щільність і якість кісткової тканини знижується), а також каменів в нирках та жовчному міхурі, які не піддавались медикаментозному лікуванню. Жінку було скеровано на консультацію до фахівців ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».

При проходженні чергового ультразвукового дослідження було встановлено підозру на аденому паращитовидної залози. Проведено дослідження рівня  кальцію крові та паратгормону, які виявились вище норми у 2 та 8 разів відповідно.

– Аденома паращитовидної залози – доброякісне новоутворення паращитовидной залози, функція якої – вироблення паратгормона. У процесі формування аденоми на поверхні клітин залози мутує рецептор – він стає нечутливим до кількості іонізованого кальцію в сироватці крові.  Через це рецептор безперервно посилає сигнали про нестачу кальцію в крові і клітини паращитовидної залози в постійному режимі та безконтрольно виробляють паратгормон.  Висока його концентрації в крові стимулює підвищення рівня кальцію до наднормальних меж. Цей комплекс лабораторних ознак є головним симптомом аденоми паращитовидної залози, – розповідає лікуючий лікар, ендокринний хірург вищої категорії хірургічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії №1 БДМУ, член Асоціації ендокринологів Буковини Олександр БІЛООКИЙ.

Як відзначає лікар, пацієнти з проблемами паращитовидної залози досить рідко одразу приходять до лікарів, які безпосередньо займаються лікуванням даної патології. Зазвичай, вони потрапляють до хірургів та урологів з каменеутворенням у жовчному міхурі, або з вираженим каменеутворенням в обох нирках (!). І лише після проведення літотрипсії та холецистектомії, у разі появи повторних каменеутворень та наявності патологічних переломів в анамнезі,  підозрюють порушення обміну кальцію в організмі.

Найбільш оптимальним методом лікування аденоми є хірургічний – видалення пухлини. Наразі не існує лікарських препаратів, дія яких була б настільки ж ефективно, як оперативне втручання.

Відтак, пацієнтку, після комплексного дообстеження та підтвердження діагнозу, було прооперовано. Жінці видалили аденому лівої нижньої паращитовидної залози.

Після того, як аденома паращитовидної залози успішно видалена, процес відновлення проходить досить швидко. Тож післяопераційний період пройшов без ускладнень. Спостерігалось значне покращення загального стану, протягом двох діб після операції нормалізувалися показники кальцію, та паратгормона. На четверту добу пацієнтка в задовільному стані була виписана на амбулаторне лікування з наданими рекомендаціями.

Звертайтесь за консультацією та медичною допомогою в ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня” хірургічний підрозділ тел. 050 103 03 47

*Дана інформація не являється рекламою. Публікується, згідно статті 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров‘я».