Скільки рідини потрібно випивати, особливо у спеку?

Скільки рідини потрібно випивати, особливо у спеку?

ЗАПИТАННЯ ЛІКАРЮ

 

Скільки рідини потрібно випивати, особливо у спеку?

 Мирослава БЕРЕЗОВА, лікар-дієтолог ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня»: 

Вода для нас є життєво необхідною. Саме вода транспортує поживні речовини, електроліти, гормони і білки та є невід’ємною складовою багатьох ендогенних реакцій організму. Вода забезпечує процеси травлення, роботу суглобів, регулює температуру тіла та виводить водорозчинні продукти обміну.

В організмі людини підтримується відносно постійна рівновага рідини та електролітів. Зазвичай виділяється рідини стільки, скільки було випито.

Якщо порушити цей водний баланс, є ризики виникнення дегідратації, тобто зневоднення, що негативно впливатиме на здоров’я людини. Потреба в рідині збільшується за жаркої погоди, активної фізичної роботи, підвищеної температури тіла та деяких захворюваннях.

Найочевидніша ознака зневоднення організму – це відчуття спраги, яке з’являється вже при дефіциті води в 2%. На подальшому етапі для збереження рідини організм включає адаптаційні реакції, сигналізуючи такими симптомами, як: сухість слизових оболонок, зменшення кількості сечі, поту та сліз, а кров стає густішою. Зневоднення, яке прогресує, може спричинити тахікардію, зниження артеріального тиску та навіть шок.

Проте можуть виникати і так звані неспецифічні симптоми. При нестачі води людині буде важче зосереджуватися, обдумувати і приймати рішення. Може турбувати головний біль, незрозуміла млявість, втома та перепади настрою.

Орієнтиром достатньої гідратації організму часто називають колір сечі. Якщо сеча світла – рідини достатньо, якщо темна – ні. Та цей показник не завжди доцільно визначати. Тому орієнтуємося на потребу у воді як 30-35 мл/кг ваги людини на добу.

Найкраще пиття – це чиста столова вода, до якої для смаку можна додати лимон, лайм чи м’яту. Багато продуктів містять певний процент рідини. Тому при формуванні харчового раціону влітку обов’язково додавайте в меню кавун, диню, ягоди, ананас, персики, апельсини, огірки, солодкий перець, салат, броколі, селеру та кабачки.

Варто пам’ятати, що часто відчуття спраги пригнічується або й плутається із відчуттям голоду. Тому в жарке літо рекомендовано щогодини робити кілька ковтків води. Це точно допоможе попередити зневоднення!