Чернівецька область є ендемічним регіоном щодо йододефіциту. Відповідно, населення має високий ризик розвитку захворювань щитоподібної залози, зумовлених дефіцитом йоду в природі. При цьому, насторога вкрай низька і часто люди навіть не звертають увагу на можливі проблеми зі щитовидною залозою. Аж до моменту, поки вже виникають серйозні порушення в організмі, або навіть рак.
Про те, як своєчасно розпізнати захворювання і особливості лікування розповідає лікар-хірург вищої категорії хірургічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії №1 БДМУ, член Асоціації ендокринологів Буковини Олександр БІЛООКИЙ.
– Часто люди хибно вважають щитоподібну залозу другорядним органом й не приділяють значної уваги її здоров’ю. Будь ласка, розкажіть про роль щитоподібної залози в організмі людини?
– Щитоподібна залоза – надважливий ендокринний орган, що секретує гормони, які впливають на всі, без виключення, процеси в організмі. Відповідно, має вплив на роботу нервової, серцево-судинної, травної, репродуктивної систем, а також на когнітивну функцію мозку (розумову здатність), терморегуляцію, стан шкіри, волосся та нігтів, тощо.
– Які наслідки для організму можуть мати порушення в роботі даного органа?
– Коли щитовидна залоза не може виробляти достатню кількість гормонів, розвивається гіпотиреоз — низька активність залози. Коли ж гормону виробляється забагато, виникає гіпертиреоз. Будь-яке відхилення від норми може мати наступні наслідки:
обмін речовин в організмі контролюється гормонами щитовидної залози. Якщо недостатньо гормонів, уповільнюються всі обмінні процеси, і людина швидко гладшає. Якщо ж гормонів більше, ніж треба, процеси обміну прискорюються, і людина швидко худне.
щитовидна залоза впливає на нервову систему. Якщо гормонів більше, ніж потрібно, вони збуджують нервову систему і людина стає дратівливою, тривожною, плаксивою, неврастенічною. Якщо ж гормонів не вистачає, це супроводжується сонливістю і млявістю, м’язевою слабкістю, загальмованістю мови.
серцево-судинна система також страждає при порушенні функції щитовидної залози. При підвищеній функції спостерігається прискорене серцебиття. Іноді й при зниженій також. Виникає коливання артеріального тиску як у бік підвищення, так і у бік зниження. Також підвищується холестерин, що призводить до більш швидкого прогресування серцево-судинних захворювань.
якщо говорити про шлунково-кишковий тракт, то при зниженні функції щитовидної залози спостерігається зниження відтоку жовчі та запори, а при підвищеній – навпаки, проноси.
при коливаннях гормонів щитовидної залози страждає і репродуктивна система, знижується лібідо. У жінок порушується менструальний цикл та овуляція, не вдається завагітніти або важко виношувати дитину. Такі проблеми виникають як при зниженні, так і при перевищенні вироблення гормонів.
на шкіру і волосся порушення функції щитовидної залози також впливає негативно. Може спостерігатися інтенсивне випадання волосся, набряклість і сухість шкіри при нестачі гормонів. Надлишок гормонів спричиняє пітливість, людині постійно гаряче. У той час, як при нестачі гормонів, людина, навпаки, мерзне навіть при спекотній погоді.
у разі відсутності щитоподібної залози та без замісної терапії розвивається виражена розумова відсталість.
-Які перші ознаки захворювання щитовидної залози і чому люди часто не звертають на них увагу? Як не допустити занедбаних випадків?
– Перші симптоми, які можуть свідчити про проблеми зі щитовидною залозою не є специфічними, тобто можуть виникати і при інших захворюваннях, тому часто на них або не звертають увагу, або плутають із симптомами інших хвороб. Серед них:
сухість шкіри, лущення шкіри на ліктях і колінах, висипи, подразнення, запалення та підвищена чутливість;
розлади кишківника, які доволі часто проявляються разом із різкою втратою ваги;
зміни серцевого ритму (адишка або, навпаки, прискорене серцебиття);
сонливість, втома навіть за наявності повноцінного сну;
проблеми з лібідо (сексуальним потягом);
неуважність, різке погіршення пам’яті
ламкість нігтів і волосся;
біль у м’язах, судоми, оніміння кінцівок
неприємні, стискаючі відчуття у ділянці шиї, відчуття «кому» під час ковтання;
порушення менструального циклу у жінок.
– Чи можливе консервативне лікування захворювань щитовидної залози, зокрема онкологічних? У яких випадках воно доречне? І коли необхідно вдаватись до хірургічних методів лікування?
– Консервативна методика полягає в гормональній терапії й ефективна переважно тільки на ранніх стадіях але в ряді випадків оперативне втручання – єдиний варіант для пацієнта, особливо тоді, коли захворювання швидко прогресує і якщо через патологічний стан почалася задуха. Є захворювання, коли хірургія життєво необхідна для лікування щитоподібної залози. Рішення про оперативне втручання приймається після повного обстеження — ультразвукової діагностики, лабораторних обстежень, тонкоголкової пункційної біопсії, консультації лікаря-ендокринолога та хірурга.
– Які сучасні методи оперативного лікування захворювань щитовидної залози застосовуються?
– Всі операції на щитовидній залозі проводяться за сучасними протоколами Американської та Європейської Тиреоїдної Асоціації. Під час операції використовується Електрохірургічний апарат BOWA ARC 400 – нове покоління електрокоагуляторів для монополярної та біполярної електрохірургії з технологією лігування, а також коагуляція та диссекція за допомогою ультразвукового скальпеля Гармонік (Harmonic), що значно скорочує час операції, знижує ризик післяопераційних кровотеч, зменшує кількість шовних матеріалів, що залишаються в тканинах пацієнта. З’єднання м’яких тканин шиї проводиться атравматичною ниткою, що розсмоктується.
– Куди пацієнт може звертатись у разі підозри проблем зі щитовидною залозою?
Щитовидна залоза вимагає скринінгу населення і консультація у лікаря-хірурга, який здатний звести ризик появи патологій до мінімуму.
– При підозрі проблем із щитовидною залозою, можна звернутися за консультацією та медичною допомогою в ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня” хірургічний підрозділ тел. 050 103 03 47
*Дана інформація не являється рекламою. Публікується, згідно статті 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров‘я».