Видалення жовчних каменів без розрізів – ендоскопічні операції на жовчних протоках відтепер доступні в Чернівецькій обласній лікарні

Видалення жовчних каменів без розрізів – ендоскопічні операції на жовчних протоках відтепер доступні в Чернівецькій обласній лікарні

9 серпня в ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня” розпочав роботу новий операційний блок для проведення ендоскопічних оперативних втручань. Малоінвазивне обладнання, яким оснастили дану операційну, придбане у рамках транскордонного проєкту.
Зокрема, тут було проведено 5 ендоскопічних втручань на позапечінкових жовчних шляхах з використанням гнучкого дуоденоскопа (медичний пристрій, який вводиться через ротоглотку, стравохід і шлунок в дванадцятипалу кишку для дослідження і лікування її захворювань) та з використанням спеціального рентгенологічного апарата С-дуги.
Хірургічні втручання виконувала операційна бригада у складі: фахівця з обласної клінічної лікарні м.Івано-Франківськ Сергія ГЕДЗИКА, який приїхав для обміну досвідом, та хірургів-ендоскопістів Чернівецької ОКЛ Олега ХАРАБАРИ, Андрія УШАКОВА, Олександра РУДОГО.
Зокрема, хірурги здійснили чотири папілосфінктеротомії (розсічення великого дуоденального сосочка, який знаходиться у структурі дванадцятипалої кишки), три з них супроводжувалися видалення каменів із жовчних проток та в одному випадку – стентуванням загальної жовчної протоки, здавленої пухлиною, що зумовлювало механічну жовтяницю.
Особливостями таких операцій є їх малоінвазивність, тобто те, що операції проводять без здійснення розрізів шкіри. Жовчні камені видаляють через рот. Без розрізів усувають і причину їх появи – патологію великого дуоденального сосочка.
Процедура проводиться під наркозом. Дуоденоскоп вводять крізь рот, стравохід, шлунок, – аж у дванадцятипалу кишку, задля огляду великого дуоденального сосочка. Контролюючи весь процес на моніторі, лікар вводить катетер у загальну жовчну протоку. По катетеру запускають спеціальний розчин, що дозволяє провести оцінку стану і розмірів проток, а також наявності та кількість каменів у них.
Далі здійснюється введення спеціального пристрою з металевою струною, по якій запускається струм, за допомогою чого проводиться розсічення тканин великого дуоденального сосочка. Опісля витягують камінці. Оскільки цілісність шкіри в ході операції не порушувалась, пацієнт швидко одужує.
Досі оперативні втручання з видалення жовчних каменів у Чернівецькій обласній лікарні здійснювались тільки через розтини шкіри. Наявність нового сучасного ендоскопічного обладнання та рентген-апарата С-дуги дала змогу впровадити сучасні методи діагностики та лікування органів шлунково-кишкового тракту за принципом хірургії одного дня.