Найскладніші випадки сечокам’яної хвороби лікують у Чернівецькій ОКЛ

Найскладніші випадки сечокам’яної хвороби лікують у Чернівецькій ОКЛ

Сечокам’яна хвороба є одним з найбільш поширених урологічних захворювань і вражає від 2 – 5% населення в індустріально розвинутих країнах світу. Останніми роками її частота майже в усіх країнах збільшується, що пов’язують зі змінами харчування більшості людей – велика кількість солі, консервантів, споживання штучних напоїв (особливо сильногазованих), велика кількість тваринних жирів тощо.
Наразі основним методом лікування каменів сечових шляхів є їх дроблення, яке може відбуватись різними шляхами – як ззовні, так і через сечові шляхи чи окремі проколи шкіри. Однак, як відзначає професор кафедри хірургії та урології БДМУ Валерій ЗАЙЦЕВ, часто хвороба буває задавненою й супроводжується важкими ускладненнями, при яких дроблення є неможливим. У такому разі доцільним буде оперативне видалення каменів. Раніше це були відкриті операції. Наразі ж надають перевагу мініінвазивним оперативним втручанням.


– Мініінвазивні операції виконуються тоді, коли дроблення не може бути проведене. Найчастіше у зв’язку з ускладненнями сечової хвороби – гострим запалення нирки (іноді з накопиченням гною), утворенням рубців навколо нирки чи сечоводу або ж якщо нирка втратила свою функцію, – каже В. ЗАЙЦЕВ. – Використання в таких ситуаціях мініінвазивних технологій зменшує операційну травму, пришвидшує одужання пацієнта та скорочує час його перебування в стаціонарі. Великою перевагою також є те, що камінь видаляється повністю і не треба чекати виходу всіх його фрагментів (як після дроблення), адже це може затягнутись на декілька тижнів.


Мініінвазивні операції при складних випадках активно почали виконувати в обласному центрі ендоскопічної урології, який розташовується на базі підрозділу урології ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня».
Остання така операція була проведена з приводу каменю сечоводу правої нирки. Ситуація ускладнювалась тим, що камінь був достатньо великим (до 2 см), знаходився нерухомо в одному місці тривалий час, через що буквально вріс у стінку сечовода. При цьому, ще й призвів до формування рубців навколо та застою сечі в нирці.
Хірургічна маніпуляція здійснювалась операційною бригадою у складі проф. Валерія ЗАЙЦЕВА, лікаря Сергія КОЛЕСНИКОВА та лікаря-інтерна Олександра МАРЧУКА, а також анестезіолога, експерта Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА з «Анестезіології» Сергія КУШНІРА. Хоча клінічний випадок був доволі складним, медикам вдалось роз’єднати рубцювання тканин та видалити камінь.
P. S. Памятайте, що будь-яку хворобу лег
ше попередити, ніж лікувати. Тож для того, щоб уникнути подібних ускладнень, варто звертатись за медичною допомогою при перших ознаках хвороби.