Надія Лабанда: «Держава і суспільство мають врешті належно оцінити роботу медичної сестри»

Надія Лабанда: «Держава і суспільство мають врешті належно оцінити роботу медичної сестри»

Чим живе громада медичних сестер Чернівецької області розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Надія Лабанда.

– Наскільки чисельною є наразі медсестринська спільнота Буковини?             

– На сьогодні в області налічується близько 6,5 тисяч медичних працівників середньої ланки. Ніде правди діти, та у березні вона скоротилася майже на 200 медичних сестер. На це були різні причини: частково відбулося скорочення штатів, оптимізація закладів, значний відсоток звільнених за власним бажанням склали працівники пенсійного віку, хоча були й такі, хто звільнялися у зв’язку з поступленням до їхніх лікувальних закладів пацієнтів із COVID-19, оскільки переживали за своє здоров’я та за здоров’я родин.

– З огляду на це, чи є у закладах дефіцит медсестринських кадрів?         

– Звичайно я безмежно вдячна тим, хто зустрів перших пацієнтів із COVID-9 з готовністю їм допомагати і продовжує працювати, виконувати свій професійний обов’язок у надзвичайно складний час. Мушу сказати, що ситуація з кількістю медичних сестер в закладах, м’яко кажучи, не ідеальна. Подекуди їх відверто бракує і через це графік роботи у працюючих дуже напружений. Попри це, завдяки тому, що вчасно мобілізували сили навіть найбільші скептики не скажуть, що не справляємося.

– Чи вповні забезпечуються у закладах умови для роботи медсестер?

– Не секрет, що найбільше навантаження у закладах охорони здоров’я припадає на медичну сестру. Причому, не тільки в інфекційних відділеннях. Аналогічна ситуація у службі екстреної медичної допомоги, на первинній ланці, у приймальних відділеннях і реанімації, де знаходяться пацієнти у найважчому стані, тож персонал поряд 24/7 і, у прямому сенсі, слідкує за кожним подихом хворого. Догляд,  виконання лікарських призначень, маніпуляцій, медсестринська оцінка стану пацієнта, спілкування – все це більшою мірою лежить на плечах медсестер. А часто пацієнти потребують, у першу чергу, ласкавої посмішки, підтримки, доброго слова, тому медсестри, крім фахових здібностей та умінь, мають мати високу витримку та стресостійкість, аби знайти підхід до кожного, щоб хворий запам’ятав не болючий укол, а лагідне слово і гречну поведінку сестрички, яка щодень заходить у палату.

Користуючись нагодою, хочу подякувати керівникам структурних підрозділів за організацію роботи медичних сестер. Можливо не ідеальну з першого разу, тим паче, що терміни на виправлення ситуації були максимально короткими. Проте процес відбувається. Спільними зусиллями керівництва департаменту, керівників медичних закладів, підрозділів, старших медсестер, влади різних рівнів, меценатів, волонтерів, держави і людей, які надають допомогу у тому числі працівникам середньої ланки, ситуація кращає.

– Наскільки поцінованою у суспільстві є професія медичної сестри?     

– Всі, хто працює зараз заради здоров’я людини, це точно люди, покликанням яких є медицина. Незважаючи на невисоку заробітну плату, на ще не зовсім європейські умови роботи, брак коштів, обладнання тощо.

Тож хочеться, щоб суспільство іншими очима побачило наших фахівців із медсестринства. Так, саме фахівців, оскільки медсестра – це спеціаліст. Модель медсестри як пасивного помічника лікаря наразі вже відходить у минуле, поступаючись моделі, коли медична сестра є спеціалістом сестринської справи та помічником пацієнта. Дуже хочу, щоб на всіх рівнях влади належно оцінили роботу медичних сестер, щоб відбулися кардинальні зміни у нашій роботі, з’явився стимул до розвитку, додаткової освіти, навчання. Щоб коли медична сестра йде після зміни додому, ми бачили втомлені, але щасливі очі реалізованого спеціаліста, який не шкодує про вибір такої благородної, милосердної і водночас важкої професії.

– Нинішній рік оголошено в Україні роком медсестринства. Яким чином область долучиться до нього?      

– Цього року, насамперед, ми плануємо покращити якість професійної освіти. Заплановано багато практичних семінарів, тренінгів, які маємо намір проводити спільно з Центром симуляційної медицини БДМУ, медичним коледжем.

Крім цього, наша область обов’язково візьме участь у Всеукраїнському конкурсі Міністерства охорони здоров’я України серед медичних сестер та медичних братів «Лідери змінюють світ». Перші два етапи конкурсу проходитимуть онлайн, що дуже зручно у зв’язку з епідситуацією. Кожен заклад може подати в онлайн форматі презентації свого конкурсанта, а також медичні сестри та медичні брати можуть подавати їх самостійно. У нас в області великий відсоток фахівців з освітнім рівнем бакалавр та магістр, тому впевнена, що їм буде чим зацікавити журі.

За інформацію www.medcv.gov.ua