Віоріка Рошка: «Розвиток медсестринства Буковини – у безперервному вдосконаленні та підвищенні професійності фахівців служби»

Віоріка Рошка: «Розвиток медсестринства Буковини – у безперервному вдосконаленні та підвищенні професійності фахівців служби»

2020 присвячений розвитку медсестринства в Україні. Більшість працівників охорони здоров’я в усьому світі складають саме медсестри. В Україні також налічується чимало молодших спеціалістів з медичною освітою. Зокрема, тільки в закладах охорони здоров’я Чернівецької області працюють близько 8 тисяч медсестер, фельдшерів, акушерок та лаборантів. Дана категорія медпрацівників є незамінними помічниками лікарів та пацієнтів водночас. Відтак, закономірно, що у процесі трансформації системи охорони здоров’я в Україні медсестринству відводять особливу роль. У рамках реформування медичної галузі Міністерство охорони здоров’я відпрацьовує нову модель медстестринства.

Які зміни вже торкнулись медсестринської спільноти області, що покладено в основу діяльності даної служби та як здійснюється розвиток місцевого самоврядування медсестер краю, розповідає заступник головного лікаря з медсестринства Чернівецької обласної клінічної лікарні, голова Асоціації медичних сестер Чернівецької області, Заслужений працівник охорони здоров’я України Віоріка Рошка.

– Віоріко Миколаївно, будь ласка, скажіть, що покладено в основу розвитку медсестринства нашої області?

– Розвиток будь-чого неможливий без постійного руху вперед. У нашій службі розвиток полягає у безперервному вдосконаленні та підвищенні професійної майстерності та кваліфікації фахівців, відповідно до сучасних вимог. З одного боку зміни диктує реформа охорони здоров’я, котра безпосередньо торкнулась роботи медичних сестер, а з іншого – час, який приносить новітні медичні технології, суттєво відмінні від попередніх. Дуже нелегко встигати ознайомлюватись і впроваджувати зміни відразу в декількох напрямках окремо в теоретичній і практичній частинах.

– Як ж тоді вдається забезпечити якісний професійний розвиток та своєчасне підвищення кваліфікації медсестер?

– Це конструктивний механізм, злагодженому функціонуванню якого передував чималий відрізок роботи, зокрема щодо акумуляції зусиль різних ланок охорони здоров’я. До цієї роботи залучено як Департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА, де отримуємо найсучасніші підходи до сестринського менеджменту та у співпраці з яким доносимо усі новації у лікувальні заклади найвіддаленіших куточків краю, так і громадські організації, у тому числі Асоціацію медичних сестер Чернівецької області, приватні підприємства, науковців БДМУ, провідних фахівців практичної медицини Буковини та України.

Підвищення кваліфікації здійснюється у декілька етапів. Одні з них є обов’язкові, інші ж допомагають забезпечити медсестрам професійний саморозвиток. Відповідно до вимог  МОЗ, кожна медична сестра має проходити курси підвищення кваліфікації раз у п’ять років, що, власне, є обов’язковим етапом професійного вдосконалення. Його медсестри проходять на базі Чернівецького медичного коледжу БДМУ.  Щороку дані курси відвідує щонайменше 1700 молодших спеціалістів з медичною освітою.

Крім того, в області налагоджено проведення протягом року постійно діючих курсів для старших медсестер, а також тематичних конференцій, семінарів тренінгів та практичних завдань для інших молодших спеціалістів з медичною освітою. Це дозволяє їм отримати нові знання і підштовхує до саморозвитку. Якщо необхідно опанувати і впровадити нову нормативно-правову базу, то здійснюємо заняття з головними та старшими медсестрами закладів охорони здоров’я. Вони у свою чергу, отримавши нові знання, передають освоєне колегам у своїх закладах охорони здоров’я, проводячи аналогічні семінари там. Коли тематика вузькоспеціалізована, запрошуємо на конференції медсестер відповідних спеціалізацій – операційних медсестер, медсестер маніпуляційних кабінетів, медсестер-анестезистів тощо. Останнім часом у ході навчань багато уваги приділяли питанням вакцинації, профілактиці кору, протидії антибіотикорезистентності, профілактиці та попередженню внутрішньолікарняних інфекцій, догляду за важкохворими пацієнтами тощо. Під час конференцій та семінарів медсестри мають змогу почути не тільки теорію, а й відпрацювати отримані знання на практиці, оскільки майже всі форми навчання супроводжуються тренінгами чи майстер-класами.

Крім того, враховуючи розвиток сучасних інформаційних технологій, в найближчому майбутньому плануємо активніше використовувати форми дистанційного навчання.

– Медсестри мають змогу покращувати професійну майстерність тільки в межах Чернівецької області?

– Звичайно, на обласному рівні намагаємось забезпечити організацію навчань з усіх актуальних питань для медичних сестер. Для цього залучаємо для доповідей високопрофесійних фахівців області та зі столиці. Водночас, за підтримки Асоціації медичних сестер та сприяння Департаменту охорони здоров’я, медсестри області постійно мають змогу відвідувати конференції загальноукраїнського та міжнародного рівнів в інших регіонах і закордоном, передусім діючу у столиці школу медичної сестри. Тільки цьогоріч чимало медсестер обласних, міських і районних закладів вже побували на подібних заходах.

– Чи довелось впроваджувати зміни в роботу медсестринської служби, які обумовлені реформуванням галузі?

– Молодші спеціалісти з медичною освітою обіймають посади на всіх рівнях надання медичної допомоги, тож трансформація охорони здоров’я торкнулась й медсестринства. Насамперед, довелось організувати перекваліфікацію медичних сестер за спрямуванням загальної практики – сімейної медицини. Спільними зусиллями, здійснили це досить швидко й наразі на первинній ланці області всі медичні сестри мають відповідну спеціалізацію.

Також, враховуючи орієнтацію на доказову медицину та запровадження сучасних європейських стандартів в наданні медичної допомоги, чимало зусиль докладаємо до розроблення методичних рекомендацій для роботи, згідно із новим законодавством щодо клінічних маршрутів пацієнтів.

Також вчимо медичних сестер працювати із загальними та спеціальними протоколами, адже дуже важливо виконувати усі маніпуляції, відповідно до вимог. В умовах роботи охорони здоров’я за принципом, коли «кошти йдуть за пацієнтом», похибок чи відхилень від регламентуючих документів, не можна допускати.

В цілому, ж якщо характеризувати організацію вдосконалення та підвищення професійності й кваліфікації медсестер в області, то вона відповідає сучасній Концепції МОЗ щодо безперервної освіти медичних працівників.

– Віоріко Миколаївно, зрозуміло за ініціативи Асоціації забезпечується професійне вдосконалення медсестер, а як же здійснюється розвиток безпосередньо медсестринського  самоврядування?

– Протягом останнього часу Асоціація збільшила свою потужність. Крім того, що її активними членами є більшість молодших спеціалістів з медичною освітою краю, до лав Асоціації почали активно долучатись медсестри із закладів, які не знаходяться у підпорядкуванні охорони здоров’я, зокрема з поліклініки та лікарні сектору медичного забезпечення УМВС України у Чернівецькій області та фахівці центру реабілітації «Особлива дитина». Вони охоче відвідують наші конференції, семінари, тренінги й беруть активну участь в житті Асоціації.

Поряд з будніми Асоціації, торік мали й свято. Асоціація відзначила 20-річчя існування сестринського самоврядування в Чернівецькій області. Щоб медсестри дійсно відчули це свято організували їм подарунки, серед яких були: ноутбук, тепловентилтори, апарати для вимірювання артеріального тиску тощо. Намагались презентувати хоч невеличкий подарунок кожному медсестринському осередку.

Принагідно, вітаю всю медсестринську спільноту області із професійним святом – Міжнародним днем медичної сестри. Бажаю колегам міцного здоров’я, успіху та наснаги в їхній нелегкій, проте дуже важливій праці. Достатку, добробуту, благополуччя й миру Вам, дорогі медсестри!

Розмову вела Юлія ШЛЕК